Üdvözöljük az ORFI-ban!
Főigazgatói köszöntő:
Az ORFI vezetőjeként tisztelettel és barátsággal köszöntöm a honlapunkat látogató Olvasót.
Betegszolgálat
- Lelki gondozás
- Tárlatvezetés a Lukács Galériában
- Betegfórum
- Szociális és mentálhigiénés szolgálat
- Betegklub
Tovább
Mozgásszervi betegségekről
|
|
Tovább
Osteodenzitometriás Labor
Az Osteodenzitometriás (ODM) Labor története több, mint másfél évtizedre nyúlik vissza. Megalapítója, és mindvégig vezetője Prof. Dr. Poór Gyula, aki 1992-93-ban az Amerikai Egyesült Államokban lévő Mayo Klinikán, tudományos kutatóként sok tapasztalatot szerzett az osteoporosis kialakulásával, diagnosztikájával és terápiájával kapcsolatosan. Hazatérésekor szembesült azzal a ténnyel, hogy Magyarországon a betegség diagnosztikája mennyire gyerekcipőben jár, holott nálunk a halálozások nagy százalékát az időskori combnyaktörések szövődményei okozzák. Hogy ez ne így legyen, a MOOT elnökeként elindította a Nemzeti Osteoporosis Programot. E kompex program később nemzetközi szinten komoly elismerést aratott, és modellként szolgált más országok számára.
Az osteoporosis korai diagnosztizálására minden hazai régióban DEXA gépek beszerzésével nyílt lehetőség. A zömében reumatológiai szakrendelésekre telepített, és az egész országot lefedő lokális centrumhálózat, az országos és regionális központok irányítása mellett, az elmúlt években igényes munkát végzett. A szakrendelők részéről a centrumhálózathoz való tartozás pályázat útján volt elnyerhető, szigorú szakmai kritériumok alapján. Ezzel párhuzamosan az OEP-pel való tárgyalások eredményeként az osteoporosis legmodernebb gyógyszerkészítményei 90%-os támogatottsággal váltak elérhetővé a betegek számára.
Az ORFI Osteoporosis Centrum részét képező ODM Labor 1995 óta létezik, egy LUNAR típusú denzitométerrel, Dr. Kiss Csaba közreműködésével és Nátly Erzsébet izotóp-asszisztenssel indult, a hajdani Császár-fürdő épületének földszintjén. Poór professzor úr rendszeres médiamegjelenései és felvilágosító tájékoztatásai következtében a centrum rövid idő alatt nagy népszerűségre tett szert. Rengeteg páciens, hosszú várólista jellemezte ezt az időszakot. Két év múlva bővült a gépparkunk, ezzel együtt a betegek részére nyújtott diagnosztikai eljárások választéka is. Perifériás DEXA készülékünkkel az alkar/csukló csontállományát tudtuk vizsgálni, sarok-ultrahangos készülékünkkel pedig új információt szolgáltattunk a gyógyító orvosok számára. Az asszisztencia száma is kettőre emelkedett.
2000-ben, a szétváláskor az ORFI Frankel Leó utca 38-40 első emeletén kaptuk meg az új, tágas, világos helyünket. Elegáns körülmények között tudtunk tovább dolgozni. Gépparkunk és az asszisztencia egyaránt tovább gyarapodott. Az adminisztrációt Vass Gáborné látta el, aki 2009-ben nyugállományba vonult. Keresztesné Mátyás Mária izotóp-asszisztens, Szűcsné Fodor Erzsébet röntgen-asszisztens és Nátly Erzsébet vezető asszisztens alkotta a lelkes csapatot. A leletek értékelésébe Dr. Donáth Judit is bekapcsolódott. Három axiális (Hologic, Norland, Lunar) és négy periférián mérő diagnosztikai készülékünk működött: pDEXA, PIXI, Lunar Achilles-Plus és Hologic-Sahara. A centrum működését jelenleg is az I. Reumatológiai Osztályhoz csatoltan végzi, melynek munkatársaival jó közösséget alkotunk.
Fontosnak tartván a megelőzést, évente, az Osteoporosis Világnap alkalmából úgynevezett nyílt napokat rendeztünk. Ezeken a napokon beutaló nélkül lehetett szűrővizsgálatra jönni. Óriási volt az érdeklődés, családok jöttek, férj-feleség-szülők együtt. Az ilyen alkalmak eredményesek voltak, a megvizsgált személyek mintegy 20%-ánál találtunk osteoporosist. 2005-ben a centrum dolgozói egészségügyi miniszteri kitüntetésben részesültek. 2009-ben az Intézettel együtt megkaptuk az ISO minősítést.
Az ORFI Osteoporosis Centruma kezdettől fogva folyamatosan részt vesz különböző nemzetközi gyógyszerkutatási programokban. Részt vállalunk a medikusok képzésében, oly módon, hogy gyakorlati bemutatót tartunk a vizsgálat menetéről, a készülékek működéséről a leleteken található adatokról. A hozzánk érkező betegeket rendszeresen tájékoztatjuk az osteoporosis diétájáról, életmódbeli tanácsokkal látjuk el őket szóban és nyomtatott formában is. A folyosón elhelyezett asztalon mindig találnak a betegséggel összefüggő szórólapokat. Az örvendetes eredményhez, hogy hazánkban az egyre idősödő populáció ellenére sem növekszik a combnyaktörések előfordulási gyakorisága, hiszem, hogy munkánkkal egy kicsit mi is hozzájárultunk.
Nátly Erzsébet